Rola i znaczenie koparek na placach budowy

Teren budowy to wydzielone i najczęściej ogrodzone miejsce, na którym przeprowadzane są roboty budowlane. Jednym z pojazdów, bez których trudno wyobrazić sobie dzisiejszą branżę budowlaną są koparki. Wypożyczane przez nas maszyny budowlane sprawdzą się między innymi przy wykopach pod fundamentami, makroniwelacjach oraz pogłębianiu rowów melioracyjnych. Szeroki zakres zastosowania koparek sprawia, że ich pomoc na budowie jest nieoceniona.

Kiedy skorzystać z koparki?

W większości przypadków koparki są niezbędne w sytuacjach, gdy konieczne jest wykonanie wykopu dużej powierzchni gleby. W przypadku budowy domu lub innego budynku mogą posłużyć do wykopania powierzchni pod fundamenty nowej nieruchomości. Jednak z ich pomocą można także przenosić rzeczy lub stwarzać rowy albo koryta rzek. Korzystanie z pomocy tej maszyny sprawia, że wszelkie procedury budowlane odbywają się znacznie szybciej i bezpieczniej. Cena wynajmu koparki zależna jest od zakresu i długości przeprowadzanych prac. Jednak bogaty wybór różnego rodzaju sprzętu pozwala na dopasowanie modelu koparki do specyfiki budowy.

Rodzaje koparek i ich przeznaczenie

Koparka to maszyna, która posiada wiele modeli, które sprawdzą się w różnych okolicznościach. Do najczęściej wybieranych rodzajów zaliczają się koparki przedsiębierne, podsiębierne, chwytakowe oraz zbierakowe. Pierwszy z tych typów charakteryzuje się wykonywaniem pracy na poziomie dna wykopu, drugi z kolei przeznaczony jest do pracy w jego górnej części. Koparki zbierakowe wymagają stworzenia głębokiego wykopu pod powierzchnią budynku i pełnią ważną funkcję na placu budowy. Koparki chwytakowe sprawdzają się przede wszystkim w przypadku prac przy nawodnionych gruntach, takich jak kanały lub koryta rzek.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest także korzystanie z minikoparek. Ich kompaktowość wpływa na uniwersalność maszyny. Sprawdzają się przede wszystkim w miejscach, gdzie użycie koparki o standardowych gabarytach nie jest możliwe. Roboty ziemne, podczas których można z niej skorzystać to wykopy pod przewody telekomunikacyjne oraz instalacje kładzione wzdłuż ulic. Sprawdzą się także podczas odwadniania gruntu lub tworzenia fundamentów. Rozmiar pozwala na użycie tej maszyny także przy budowie oczka wodnego lub przydomowej oczyszczalni ścieków.