Charakterystyka i zastosowanie dźwigów samojezdnych

 

Dobry dźwig jest podstawą wyposażenia na większym placu budowy. Przydaje się przede wszystkim podczas tworzenia bardzo wysokich budynków. Dźwigi samojezdne, nazywane również żurawiami, to urządzenia montowane najczęściej na podwoziu specjalnego samochodu ciężarowego. Dzięki temu można w każdej chwili przemieszczać je w dowolne miejsce.Dźwigi samojezdne zbudowane są ze wciągarek oraz wychylnego wysięgnika. Ten element jest zamontowany na pomoście obrotowym, nazywanym również kolumną. Konstrukcja żurawi samochodowych sprawia, że urządzenia te mogą bez problemu podnosić i opuszczać dany towar. Ich zadaniem jest również transport materiałów. Dźwigi proponowane przez naszą firmę mają udźwig nawet do kilkunastu – kilkudziesięciu ton. Należy jednak pamiętać, że wraz z wysokością wysuwu ramienia żurawia, dopuszczalny ciężar ładunku zmniejsza się.

 

Jakie są rodzaje i przykładowe zastosowania żurawi samojezdnych?

Dźwigi samojezdne można podzielić ze względu na rodzaj podwozia, z jakim współpracują. Są to przede wszystkim:

  • dźwigi samochodowe,
  • dźwigi gąsienicowe,
  • dźwigi jezdniowo – terenowe,
  • dźwigi terenowe kołowe.

Z pomocą żurawi można nie tylko podnosić i opuszczać, ale również transportować materiały, na przykład w obrębie placu budowy. Z tego powodu znajdują szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Dźwigi wykorzystuje się przede wszystkim do montażu elementów w dużych obiektach przemysłowych oraz wieżowcach. Kolejne zastosowanie tych urządzeń to prace przeładunkowe, na przykład w portach lub bazach transportowych.

Żurawie samochodowe mogą poruszać się po drogach publicznych, dlatego wykorzystuje się je także w transporcie różnego rodzaju towarów. Wiele urządzeń tego typu wyróżnia się niewielkimi rozmiarami i mobilnością, dlatego mogą sprawnie poruszać się nawet po mniejszych placach budowlanych. Dzięki nim obsługa pracowników, którzy działają w oddaleniu od siebie, staje się sprawna i szybka.