Jak przygotować zakład przemysłowy do demontażu maszyn?

W każdym zakładzie przemysłowym niezależnie od jego charakteru i branży, w jakiej działa, konieczne może okazać się zdemontowanie używanego tam sprzętu. Jest to wyjątkowo skomplikowane zadanie, zwłaszcza jeśli maszyna jest częścią linii produkcyjnej. Przeszkodą są rozmiary i waga takiego urządzenia, jego połączenie z innymi oraz konieczność użycia do tego specjalistycznego sprzęty. Jak się za to zabrać?

Demontaż maszyny – co warto o tym procesie wiedzieć?

Intensywny rozwój przedsiębiorstwa może wiązać się z koniecznością demontażu używanych do pracy maszyn i ciężkiego sprzętu. Powodem może być konieczność naprawy danego urządzenia, ale częściej demontaż wymagany jest, gdy firma chce przenieść linię produkcyjną w nowe miejsce. Relokacja związana jest z rozmontowaniem dotychczasowej linii, załadunkiem sprzętu, zabezpieczeniem go i przewozem we wskazane przez klienta miejsce.

Jest to proces, którego sukces zależy od dobrej logistyki, a także zaplecza technicznego, które ułatwi realizację każdego z tych etapów. Rozbiórka maszyn wymaga specjalistycznej wiedzy osób, które się tym zajmują, ale i specjalnych podestów roboczych, podnośników, samochodów ciężarowych przystosowanych do ponadgabarytowego transportu, a czasami również profesjonalnych żurawi.

Jak wygląda demontaż maszyn przemysłowych?

Demontaż i transport maszyn to wieloetapowy proces, który wymaga przestrzegania wcześniej określonych procedur. Należy przestrzegać przepisów związanych z BHP, a także uwag w dokumentacji technicznej dołączonej do maszyn. Zakład przemysłowy musi być poinformowany o dokładnym czasie rozpoczęcia i zakończenia prac i samego transportu, aby mógł zaplanować zatrzymanie produkcji, a następnie ją wznowić bez narażenia firmy na straty.

Uważać trzeba też na poziom zużycia sprzętu, aby rozmontowanie nie skończyło się uszkodzeniem. Zakład przemysłowy udostępnia media, przestrzeń do poziomowania i kotwienia maszyn. Wszystkie urządzenia, elementy, przewody i złącza są znakowane, aby ułatwić późniejsze ich łączenie.