W których pracach najlepiej sprawdzają się koparko-ładowarki?

Prace ziemne wymagają różnego rodzaju sprzętu i maszyn, które poradzą sobie z dużą ilością ziemi, gruzu czy przenoszeniem ciężkich elementów. Jednym z częściej wykorzystywanych do tego urządzeń są koparko-ładowarki. Dzięki nim prace na budowie przebiegają sprawnie, bez opóźnień i obejmują większy obszar. W jakich sytuacjach potrzebujemy ich najbardziej?

Koparko-ładowarki – sprzęt niezbędny na każdej budowie

Ciężki sprzęt w postaci koparko-ładowarek jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie. Sprawdza się przede wszystkim na trudno dostępnym terenie, który kojarzymy głównie z placem budowy. Większość modeli ma napęd 4 x 4 i sterowanie wszystkimi kołami, co pozwala im pokonywać nierówny grunt. A ponieważ nie są one dużymi pojazdami, zmieszczą się nawet w ciasnych miejscach. Są ekonomicznym rozwiązaniem, gdyż mogą mieć różne typy łyżek ładowarkowych, na przykład szczękę typu 6 w 1, czy koparkowe o różnej szerokości: 300, 600 i 900 mm.

Na budowie przydatne są przede wszystkim do wykopania fundamentów i rowów, oraz załadowania ziemi na samochód ciężarowy. Jednak dodatkowy osprzęt sprawia, że znajdują zastosowanie również poza placem budowy. Korzystając z opcji wynajmu koparko-ładowarek można zadbać, że ma ona interesujące nas dodatki. Szybciej i dokładniej wykonamy zaplanowane prace.

Różne rodzaje łyżek i dodatków

Zastosowanie koparko-ładowarki zmienia się wraz z rodzajem doczepianych do niej części. Poza wykopywaniem otworów na studnie, przewody i rury, studzienki kanalizacyjne, można wykorzystać ją do:

  • spychania nasypów i hałd materiałów budowlanych,
  • zasypywania wykopów,
  • rozścielania gruzu na placu budowy czy ziemi w ogrodzie,
  • wyrównywania terenu,
  • ładowania materiałów sypkich,
  • chwytania dużych ładunków i palet,
  • kucia ścian i murów.

Wystarczy dodać widły do palet czy młot wyburzeniowy, a jeden sprzęt zastąpi klika innych, co pozwoli zaoszczędzić na wynajmie lub kupnie ciężkiego sprzętu. Dodatkowo dostępne są też szybkozłącza, które skracają wymianę osprzętu i usprawniają każdy rodzaj prac.