Czy gruz budowlany to materiał podlegający recyklingowi?

Segregacja odpadów poremontowych pozwala w dużej mierze odzyskać materiały nadające się do powtórnego wykorzystania po poddaniu ich procesowi recyklingu. Chodzi nie tylko o folie, czy też szeroko ujęte tworzywa sztuczne, stal czy też drewno, ale również gruz. W jaki sposób można go ponownie wprowadzić do obiegu?

Gruz do recyklingu — czy to możliwe?

Odpadami poremontowymi może być zarówno odpady wielkogabarytowe, takie jak meble, niesprawny sprzęt przeznaczony do użytku w gospodarstwie domowym, który wymieniamy przy okazji remontu, ale także szkło, czy też gruz. Przetwarzanie odpadu poremontowego przekłada się bezpośrednio na ekonomię i ochronę środowiska. W przypadku gruzu chcąc wykorzystać go ponownie, do jakichkolwiek prac trzeba odpowiednio odpady budowlane “przygotować”, a dokładniej rozkruszyć. Nie jest to proste działanie i wymaga wysokiej klasy sprzętu, ale firmy, które trudnią się recyklingiem gruzu, są przygotowane do tego typu zleceń. Biorąc pod uwagę zróżnicowaną wielkość odpadów, oraz ograniczoną ładowność aut ciężarowych  dobrze jest skorzystać z przedsiębiorstwa używającego mobilnej kruszarki szczękowej np. EXTEC C-10. Zastosowanie tej maszyny bywa nieoceniona w czasie rozbiórki budynków, gdyż pozwala zaoszczędzić sporo gotówki na wywozie gruzu.

Gdzie wykorzystywany jest gruz z recyklingu?

Gruz poremontowy stosowany jest do różnego rodzaju umocnień, jako element wypełniający, czy też jako utwardzenie gruntu. Warto mieć na uwadze, że w przypadku gruzu, nie możemy go po prostu wyrzucić do śmietnika na zwykłe śmieci. Można za to otrzymać srogi mandat. Odpad pobudowlany w formie kruszywa z odzysku idealnie nadaje się pod taras, chodnik, czy ścieżki. Bywa używany do produkcji mieszanek betonowych, jako wzmocnienie pod mosty, podsypka pod kostkę brukową. Jednym z innowacyjnych metod wykorzystania gruzu są prace drenujące, czy też umacnianie wałów przeciwpowodziowych.