Na czym polega transport ponadgabarytowy?

Przewóz ładunków niestandardowych jest częścią transportu drogowego, ale nie tylko. Dostarczenie wszelkich towarów ponadnormatywnych, uzależnione jest od dobrej współpracy i organizacji pracy. Na czym polega transport ponadgabarytowy? Dowiedz się, czytając dalej.

Przewozy ponadgabarytowe

Transport ponadgabarytowy wiąże się często z indywidualnymi potrzebami klienta. W ramach międzynarodowego i krajowego przewozu można zlecić przede wszystkim ładunki jak:

  • maszyny budowlane,
  • jachty,
  • pojazdy wolnobieżne,
  • wiatraki,
  • części i elementy stosowane w przemyśle i budownictwie.

Gdy jakaś rzecz nie może kwalifikować się do standardowego przewozu, warto skorzystać z przewozu ponadgabarytowego. Transport taki polega przede wszystkim na przeanalizowaniu nietypowego towaru i znalezienie indywidualnego rozwiązania dostosowanego do potrzeb osoby zlecającej.

Organizacja transportu ponadgabarytowego

Transport ponadgabarytowy to transport, który przekracza parametry jak 2,5 metra szerokości, 42 tony masy, 4 metry wysokości i 16,5 metra (w przypadku naczepy) lub 18,5 metra (w przypadku przyczepy) długości. Z powodów tak niestandardowych wymiarów poruszanie się po drodze wymaga dobrego zorganizowania z udziałem policji i pilotów, tak zwanej kolumny. Trzeba również dostosować trasę do możliwości specjalistycznych pojazdów. Takie przejazdy ponadgabarytowe w większości wypadków trzeba pokierować w nietypowy sposób, w porównaniu z normalnym transportem. Aby ominąć wybrane ronda, mosty czy wiadukty, trzeba wcześniej dokładnie zaplanować trasę. W niektórych przypadkach konieczne jest skorzystanie z połączeń morskich, kolejowych czy śródlądowych. Do zrealizowania tego typu transportu potrzeba specjalistycznych zezwoleń, ubezpieczeń, pilotażu a czasami również zmian organizacji ruchu drogowego. Dlatego też każdy transport ponadgabarytowy jest dużym wyzwaniem. Odpowiednie podejście, zaplanowanie i duże doświadczenie jest niezbędne, aby dostarczyć daną rzecz pod wskazany adres. Specjaliści do spraw logistyki szczegółowo planują każde zlecenie i są w stanie sprawnie poradzić sobie z każdym wyzwaniem transportu ponadgabarytowego.