Jak działają przesiewacze kruszyw?

Kruszywa są wykorzystywane na szeroką skalę w różnych pracach budowlanych. Jednak aby dostarczyć do klienta najwyższej jakości produkt, konieczne jest jego właściwe przygotowanie. W tym celu stosowane są przesiewacze kruszyw. Na jakiej zasadzie działają? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Co warto wiedzieć o przesiewaczach kruszyw?

Przesiewacze kruszyw to zaawansowane maszyny, które umożliwiają rozdzielenie sypkich materiałów, takich jak np. piasek, żwir, czy węgiel. Na uwagę zasługuje ich wydajność, niezawodność i możliwość pracy w różnych warunkach. Inne istotne parametry to wielkość kosza zsypowego i całkowita waga, która wpływa na łatwość przemieszczania urządzenia.

Nowoczesne przesiewacze kruszyw są dokładne, dzięki czemu umożliwiają staranne oczyszczenie materiałów od niepożądanych składników, takich jak glina. Umożliwiają także podział na frakcje i przygotowanie kruszywa do dalszej obróbki. Jednak jak dokładnie działają te urządzenia?

Jak działają przesiewacze kruszyw?

Działanie wydajnych przesiewaczy kruszyw przebiega następująco:

  • sortowanie pierwotne: usunięcie zanieczyszczeń, takich jak glina, ziemia, kamienie, a więc przygotowanie do dalszego sortowania – wszystko odbywa się szybko, jednak bezpiecznie, dzięki czemu przesiewacz nie zapycha się i przez cały czas wykazuje równą efektywność,

  • sortowanie wtórne: rozdzielenie materiału na frakcje spełniające normy jakości, co jest możliwe dzięki dopasowaniu wielkości otworów w przesiewaczu, 
  • sortowanie końcowe: skupione na wymaganiach produkcyjnych.

Co ważne:

  • proces przesiewania różni się w zależności od zakładu i założeń,
  • duże znaczenie ma precyzja działania przesiewacza, która decyduje o zadowoleniu klienta,
  • sortowanie może odbywać się zarówno na sucho, jak i na mokro.